Basur Tedavisi

Hemoroid, halk arasında bilinen adı ile basur, yaş ve cinsiyet ayırmaksızın, her insanda görülebilen, utangaçlık ve mahremiyet durumlarını göz önüne getirip tedavi olmayan hastalarımızda tedavi edilmediği zaman yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren ve ilerleme gösteren evreli bir makat hastalığıdır. İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmasına karşın İç Hemoroid görülme oranı daha fazladır. Düzensiz sık ve katı dışkılama, kabızlık, şiddetli ıkınma, tuvalette kalış süresi ve çoğu zaman hamilelik bu hastalığın oluşması ve ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sayfada sizlere hastalığın detayları ve tedavisine dair bilgiler vereceğiz. Sayfanın hazırlanmasında emeği geçen IDEA Bursa kliniği Genel Cerrahi uzmanlarından Op. Dr. Ergun Aygören’e teşekkür ediyoruz.

Hemoroid Nedir, Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?
Konumuza hastalığı tanıyarak devam edelim istiyorum. Hastalığı tanımak doğru ve gerekli bir tedavi için ön şarttır. Kişi hastalığını ne kadar iyi tanırsa gerekli tedavi için gideceği bölüm, doktor ve tedavi merkezi hakkında da bir o kadar bilgili olur.Hemoroid halk arasında bilinen adı ile Basur bir tür toplardamar genişlemesi hastalığı olup, kabızlık problemi olanlarda sık görülmesinin nedeni sert ve katı dışkılama ile alakalıdır.          Tuvalette uzun zaman geçiren ve dışkılama için sürekli ıkınan insanlar bilinçsiz zorlama ile toplardamarlarda aşırı basınca neden olarak toplardamarların genişlemesine, uzamasına neden olur. İç hemoroid hastalığında ağrı, sızı vs olmaksızın belirti ilk olarak dışkı sonrası kanama şeklinde görülmektedir.                                                                                                Bu durum 1 hafta ve devam etmesi halinde mutlaka bir Proctoloji (makat hastalıkları) uzmanına muayene olmak gerekir. Kanamanın nedeni sert ve bilinçsiz ıkınarak dışkılama ile dışkının damarı tahriş etmesi sonucu oluşur. 1. Derece olarak başlayan bu hastalık mahremiyet ve utanç duygusu ile uzman doktorlara gidilmeyip tedavi edilmediği takdirde 4. Dereceye kadar ilerleyip hastaya daha zorlu ve ağrılı bir süreç yaşatmaktadır.

Neden IDEA Bursa Kliniği?
Bursa şubemiz 2016 yılında hizmete girmesine rağmen ,20 yılı aşkın sür süredir hizmet veren IDEA klinikleri özellikle Proctoloji alanında oldukça tecrübelidir. Alanında tecrübeli hekim kadrosu, uyguladığı başarılı tedavi yöntemleri ve SGK anlaşması ile sizinde ilk tercihiniz olacaktır. Şimdi dilerseniz birazda IDEA Bursa Kliniğinin üstünlüklerine bakalım.

10 Dakika’da Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi
Yazımızın giriş kısmında belirtildiği gibi Hemoroid (basur) 2 çeşidi ( İç ve Dış)  4 derecesi olan bir hastalıktır. İlk belirti olarak dışkılama esnasında kanama ortaya çıkar, ilerleyen süreçte hastalığın seviyesi ilerledikçe anüs iç kısmındaki meme belirgin hale gelir ve dışkılama esnasında çoğu zaman memeler anüs dışına çıkmaktadır. Bu hastalıkta erken teşhisin önemi 2. ve 3. Seviye olan hemoroid (basur) hastalığınızda ameliyatsız yöntemleri rahatlıkla uygulayabilmemizdir. Sadece 5-10 dakika içinde sizi iş ve sosyal hayattan geri koymadan yapılan Lazer ve RBL (Lastikle Boğma Yöntemi) olan çözüm uygulanmaktadır. Son evre olan 4. derece hastalarda ise Op. Dr. Ergun AYGÖREN’in  anlaşmalı olduğumuz hastanelerde THD yöntemi uygulanmaktadır.

Tedavinin Nasıl Yapıldığı İzleyin
En çok uygulanan ve hastalarımızdan olumlu dönüşler alınan tedaviler arasında yer alan RBL (Rubber Band Ligation) basur memesine gelen damar lastik takarak memeye gelen kanı engellemektedir. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığı görülmektedir.

Basur Muayenesi İçin Ücret Almıyoruz   
IDEA Bursa kliniği olarak tüm hastalıklarda olduğu gibi Hemoroid (basur) muayenesi için Sosyal güvencesi olan hastalarımızdan ücret almıyoruz. Dilediğiniz gün ve saate randevu alarak muayene olabilirsiniz..

Tedavi Ücretlerinde %50 İndirim
SGK’lı hastalara hizmet verilmekte olup sosyal güvencesi olmayan her hastamızda kliniğimizden hizmet alabilmektedir. Sosyal Güvencesi olan hastalarımız ücretsiz muayene olması yanı sıra tedavi ücretlerinde SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ve TSK Personeline %50 indirim uygulanmaktadır.

22 comments

 1. Hocam hava degisiminden dolayi tuvalate cikamadim birkac gun. Cikincada makatimda agei oldu ne yapmam lazim biraz aciyor

  • Anal bölgede ağrı makat çatlağı habercisi olabilir. Muayene bizde olursanız ücretsiz olarak teşhis konusunda yardımcı olabilirim.

 2. Tuvalete ciktigimda kanamam oluyor ara ara da elime memeler geliyor bu aralar agrim var nr yapmam gerek

 3. hocam makat bölgemde aşırı kaşıntı mevcut kaşıntı sonrasında ise şişlik meydana geldi ne yapmalıyım

 4. Tuvaletten sonra hemoridlerim disari cikiyor sonra kendliginden iceri giriyor iceri girince agri hissetmiyorum bunun tedavisi varmidir cok yatarmiyim

  • Hemoroid hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak proktolojik bir muayene sonrasında mümkün olan tedavilerin uygulaması yapılır. Bizde tedavileri ilk 3derece hemoroidler için ayaktan yapılır.

 5. hocam bizim bütün ailemizde hemoroide var ve benim hemoroid bir defa amelyat oldum tekrar çikti ne yapmalıyım tam olarak ?
  OP.DR.ERGUN AYGÖREN
  HEMOROİD YENİDEN OLDUYSA TEKRAR MUAYENE EDİP TEŞHİS VE DERECESİ BELİRLENMELİ ONA GÖRE BİR TEDAVİ SEÇENEĞİ OLUŞTURULMALI.
  0532 152 26 75 veya 0224 2491006 bize burdan ulaşabilirsiniz

  • tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelısınız kabız kalıp ıkınmazsanız tuvalette uzun kalmazsanız makatla alakalı daha az sorun yaşarsınız
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006 bize burdan ulaşabilirsiniz

 6. HOCAM KONDİLOMUM VAR VE ÖNEDE DE VAR ARKADADA VAR HATA SIRTIMA BİLE GELDİ TEDAVİ AMAÇLI NE ÖNERİRİSNİZ?
  OP.DR.ERGUN AYGÖREN
  KONDİLOM TEDAVİSİNİ RADYOFREKANSLA VE LOKAL ANESTEZİ İLE YAPIYORUM.KLİNİĞİMDE BİR YIL VE 6 SEANS SÜREKLİ TAKİP EDİYORUM .BAŞARI ORANLARIMIZ ÇOK İYİ SEVİYEDE.0 532 152 26 75 DEN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

 7. hocam hemoroidem var ve iç hemoroid ne yapmam lazım 4 yumurtalı hemoroid?
  OP.DR.ERGUN AYGÖREN
  DÖRT MEMELİ HEMOROİDLER 3.DERECEYİ GEÇMEMİŞ İSELER GİRİŞİMSEL YÖNTEMLERLE AMELİYATSIZ BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜM ÜRETEBİLİRİZ.

 8. hocam basur tedavisinde nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz ?

  • bunun için öncelikle hastayı mauyene etmemiz gerekiyor hemoroidle ilgili tüm tedavileri yapıyoruz dilerseniz bize ulaşıp bilgi alabilirsiniz
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 9. merhaba hocam 30 yaşındayım. Yurt dışında yaşıyorum . Basur sorunum var nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz ?

  • merhaba ümit bey,
   hemoroidin durumuna göre belirleniyor tedavi seçenekleri ameliyatsız çok gerekliyse cerrahi işlemde yapabiliyoruz
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006 bize ulaşırsanız yardımcı olabiliriz

 10. Hocam uzun süredir ara ara makatta ağtım oluyor. Utanıyorum doktora gitmeye. Sarı bir su varmış, oturunca iyi geliyormuş. Onun gibi bir ilaç bişey önerebilirmisiniz?

  • merhaba
   öncelikle makattaki ağrının sebebini görmek gerekir sorununuz tam olarak ne bilmeden ilaç tedavi öneremeyiz 0532 152 26 75 ararsanız yardımcı olmaya çalışırız

 11. merhaba hocam dışkılama esnasın da makat bölgemden kan ve ağrı oluşmak da ne yapmalıyım ?
  op.dr ergun aygören
  kabız kalmamaya yumuşak dışkılama yapmaya bunu besinlerle düzenlemeye çalışın.günlük su tüketiminize dikkat edin.hastalığınızı makat muayenesi ile değerlendirebiliriz.genellikle tuvalet sırasında ve tuvaletten sonra devam eden ağrılar bize anal fissür yani makat çatlağı hastalığını düşündürür.

 12. Ne yaparsam yağym kabızlık yaşıyorum. Hemoroid ameliyatı da oldum daha önce ama yine tekrarladı. Kabızlığı çözmem gerek önce yani bnce. Ne yapabilirsiniz hocam
  op.dr.ergun aygören
  günlük su tüketimine dikkat etmelisiniz.posalı gıdalar tüketmeli,acı eksi turşu gibi besinlerden uzak durmalısınız

 13. Hocam büyük tuvaletimi yaptıktan sonra meme çıkıyor. çoğu zaman kendiliğinden geri girmiyor. dışarıdaki hemoroide de RBL mi uyguluyorsunuz
  op.dr.ergun aygören
  muayene ardından ne yapılacağına karar verebiliriz.

 14. Hocam hemoroidin derecesini neye göre belirliyorsunuz
  op.dr.ergun aygören
  yapılacak olan makat muayenesi ardından hemoroidlerinizin derecesi belirlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp'dan Hemen Yaz