Et Benlerinin Tedavisi

Et beni koyu ya da cilt renginde, çıkıntılı, kökü olmayan deri parçacıklarıdır..Polip,papillom ve nevüs gibi isimlerle anılır. Boyutları değişkenlik gösterir  ve tedavi edilmediği sürece zaman içerisinde  büyümeye devam edebilir. Genellikle zararsız, şikayet yapmayan, ezilmedikçe ağrımayan yapılardır. Hastalar daha çok  estetik kusurdan şikayetçi olurlar. Fakat  sakal bölgesinde, kemer hizasında, saçlı deride, askı altında bulunan benlerin kişiyi estetik olarak rahatsız etmese de hekimler tarafından alınması önerilir .çünkü sürekli tahrişe maruz kalmaktadır. Çoğunlukla görüldüğü yerler boyun, göz kapakları ve koltuk altıdır ama vücudun her yerinde görülebilir. Sıklıkla ince bir sapla vücuda bağlanır. Sayısı bir tane olabileceği gibi onlarca da olabilir.

et-beni-tedavisi

Et beni neden oluşur?

-Boğazlı kazak dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme

-Gebelik

-Genetik (bazı ailelerde daha sıktır)

-Şişmanlık (cilt kıvrımlarının sürtünmesi ile oluşur)

-Şeker hastalığı(sebebi bilinmeyen bir şekilde diyabet hastalarında daha sık ortaya çıkar)

Et benleri nasıl tedavi edilir?

Halk arasında “Bene dokunursan kanserleşir” veya “bene dokunma” gibi söylentiler vardır bu söylentiler tıp da asılsızdır. Bazen et benleri dibinden  bağlanarak (anlamsız bir şekilde at kuyruğu ile bağlayanlarda vardır) çürüyüp düşmesi beklenir. Çözüm yolu olarak düşünülse de enfeksiyon riski taşır ve sakıncalıdır. Benin kökü kaldığı için sıkça tekrar büyür.

* Beni ameliyatla alma  cerrahi olarak yapılan nevüs tedavisinde  benin çapının iki katı uzunlukta ameliyat izi kalır. Çizgi şeklinde iz olduğu için nevüs’ten (ben) daha kötü bir görüntü ile karşılaşılır.

* Buharlaştırma ( Koterizasyon) ;Bu yöntem et benlerine uygulanabildiği gibi ciltteki kabarık olmayan leke şeklindeki lezyonlara da uygulanabilir % 95 tek seansta bir daha oluşmamak üzere kaybolur. Gerekirse 1,5 ay sonra rötuş yapılabilir. Cerrahi yöntemde çizgi şeklinde bir iz kalırken, buharlaştırma (koterizasyon) yönteminde çoğu zaman beninizin nereden aldırdığınızı bile bulamayacaksınız.

* Radyo frekansla ( RF ) et beni tedavisi ; Radyo dalgalarının ısıya dönüşmesi şeklinde bir enerjidir, buharlaştırma yönteminde olduğu gibidir.

* Krioterapi ( dondurarak ben tedavisi );Bu yöntemde dondurulacak alan belirlenemediği için; ben hücrelerinin dışına taşan bir çalışma söz konusu olabilir. Bu da gereğinden fazla iz kalmasına hatta ciltte çukurlara bile sebep olabilir.

* Lazerle ben tedavisi ; Et benlerine bu yöntem uygulanmamaktadır.

Buharlaştırma ve radyofrekans yöntemi ile uyuşturmadan alınan benlerde işlem öncesi ve işlem sonrası  kişi herhangi bir ağrı ya da sızı duymamaktadır.

 

31 comments

 1. hocam bayramda kil donmesi ameliyati oldum 2 gundur sis agrim var ne yapmaliyim kesi cok buyuk aciyor

  • Geçmiş olsun. Biz MİKROSİNÜSEKTOMİ yöntemiyle opere ediyoruz. Komplikasyonları ve nüks oranı en düşük yöntemdir.

 2. Benlerimi aldirmak istiyorum alinsa bir sakincasi olur mu

 3. hocam merhaba çok fazla et benleri var aldırmak istiyorum ama tekrar çıkarmı bide çok fazla acırmı DR ERGUN AYGÖREN……LOKAL anestezi yaparak alındığında acı olmuyor.Et benleri yüzlerce bile olsa alınabiliyor. ve tekrarlamıyor.şüpheli benlerden mutlaka patolojik tetkik istiyorum…

 4. hocam vücudumda 5 adet büyük et beni var . biraz fazla büyük . bunları aldırsam iz kalır mı

  • Hiç iz birakmayan yöntem dünyada henüz icat edilmedi her yöntemde mutlaka iz kalir, bunun aksini duyarsaniz da asla inanmayin. En az iz birakan yöntemlerle beninizi aliriz, sohbet mesafesinden zor algilanabilen, hafif bir iz kalabilir.

 5. Hocam kulağımda et beni var iki tane. küpe deliğinin olduğu bölgede. bu benler alınabilir mi

 6. hocam yüzümde ve boynumda et beni mevcut aldırsam çoğalırmı bi risk olurmu ve ücretleriniz nasıl oluyor bilgilendirirmisiniz ?

  • benleriniz aldırmakla çoğalmaz aldırmasanızda yine çıkacak olan benler varsa çıkar
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006 resim yollayın bakalım

 7. hocam benim boyun kısmımda küçük et benleri var aldırmak istiyorum ne kadar istiyorsunuz muayene için

 8. hocam merhaba saçımın için de et beni var aldırmak istiyorum fakat yeniden saç çıkar mı ordan bayağı büyük bir ben çünkü

  • kıl köküne zarar verilmediği için kaç tane kıl varsa çıkmaya devam eder 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 whatsapptan görüntü atınız

 9. hayır zararı olmaz beyninizle ne alakası var cilt yüzeyinde benler
  0532 152 26 75 veya 0224 2491006 nolu hatlardan ulaşabilirsiniz

 10. hocam kilomdan dolagı çok et benim var hepsini alsam herhangi bir yan etkisi olur mu?
  OP.DR.ERGUN AYGÖREN
  ÇOKLU BENLER KOLAYLIKLA AYNI SEANS DA SİLİNEBİLİYOR.FAZLA KİLO BU KONUDA ETKİLİ DEĞİL.HİÇBİTR YAN ETKİ GÖRÜLMÜYOR.

 11. merhaba hocam et benlerini patolojiye göndere biliyor musunuz ?

 12. Hocam merhaba kaşımın üstünde ve içinde minik minik yağ bezeleri var. Bunları aldırırsam kaşıma birşey olurmu ?

 13. Aksesuar meme olduğunu öğrendiğim lezyonlar var. Aldırmamda sakınca olur mu?

 14. merhaba hocam beyaz et benleri alındığı zaman iz kalıyor mu ?

  • yapılan her işlemde mutlaka bir iz kalır henüz dünyada izsiz bir tedavi yöntemi yok ancak benin durumuna ve yapılan işleme bağlı yakın mesafeden algılanmayan belli belirsisiz bir iz olabiliyor

 15. merhaba hocam et benleri alındıktan sonra patolojiye gönderilmeli mi ?

 16. merhaba hocam beyaz et benleri alına bilir mi bir sakıncası var mı ?
  op.dr ergun aygören
  rahatsız oluyorsanız tabiki alınabilir.sakınca şu şekilde olabilir örneğin sürekli tahriş olan bölgedeyse biz hekimler mutlaka alınmasını öneririz.ama diğer türlü olduğunda hastamızın estetik kaygısı ile alakalıdır tedavi edilip edilmemesi.

 17. Hocam kafamda ve boyun kısmında yağ bezesi var hemen hemen 2-3 cm gibi. Başımdakinde bi sorun yok ama boynumdaki agrı yapiyor. Bunlarin alimi nasil olur ve bu yag bezelerini aldiktan sonra patalojiye gondermek gerekirmi ?
  op.dr ergun aygören
  patolojiye gönderilebilir.Bazen yağ bezeleri iltihaplanabilir bu durumda şişer ve hastaya ağrı verebilir.muayene etmemiz gerekir kesin birşey söylemek için.

 18. Doktor bey sırtımda çok sayıda küçük et beni var. alma işlemi yapılırken uyuşturuyor musunuz.
  op.dr.ergun aygören
  evet kılcal küçük bir iğne ile lokal anestezi uygulanarak işlem gerçekleştirilebilir.

 19. hocam merhaba saçlı derideki ben alınmasının herhangi bir zararı var mı?
  op.dr.ergun aygören
  saçlı deriden ben tedavisi yapıldığında bölgedeki saçlar işlemden etkilemez çıkmaya devam eder. uygulanan işlemin kıl köklerine hiçbir zararı yoktur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp'dan Hemen Yaz