Hemoroid Nedir?

Genel anlamda; anal kanaldaki toplardamarların genişlemesi (varis) şeklinde ortaya çıkan alevlenmelerle seyreden bir hastalıktır. Defekasyon(=dışkılama) yaptığımız bölgeye ANAL KANAL, çıkış kısmına ise ANÜS(=MAKAT) diyoruz. Halk dilinde hemoroid BASUR diye bilinir.Görülme sıklığı %4.5 civarındadır. Ancak hastaların 1/3 i hastanelere ve proktoloji kliniklerine başvurmaktadır. 2/3 lik geri kalan kısmı ise utanma, sıkılma, yöresel tedaviler vs. Gibi nedenlerle gelmemektedirler.

Basur

HEMOROİD UTANILACAK BİR HASTALIK DEĞİLDİR

NASIL OLUŞUR?
AŞIRI IKINMA en önemli etkendir. Ayrıca sürekli KABIZLIK, ŞİŞMANLIK, GEBELİK, YETERLİ SIVI ALMAMA, LİFLİ GIDALARDAN FAKİR BESLENME, AĞIR YÜK TAŞIMA, AŞIRI ACI YEMEK, HAREKET AZLIĞI, SÜREKLİ İSHAL, MESLEKİ BAZI ETKENLER oluşum için sorumlu tutulmaktadır.
NASIL TEŞHİS EDİLİR?
GÖREREK (İNSPEKSİYON) TEŞHİSİ: anal bölgenin, genel cerrah, proctolog veya aile hekimi tarafından; diz-dirsek(secde) pozisyonundaki hastanın hemoroid memelerinin gözlenmesi ile konulur. Her iki elde eldiven vardır ve baş parmaklar anal bölgeyi olabildiği kadar açmalıdır.
PARMAK İLE (REKTAL TUŞE)DOKUNARAK TEŞHİS) : Anal kanal hastalıklarının anlaşılması için , eldivenli parmağın vazelinlenmesi va anal kanalda ilerletilmesi ile uygulanan bir muayene yöntemidir. Erişkinde işaret parmağı, çocuklarda serçe parmağı kullanılır. Kanalda iç ve dış hemoroidleri polip, tümör, abse, fissür(çatlak), yabancı cisim, barsak daralmaları, kapama kasının fonksiyonel kapasitesi hakkında doktorunuza bilgi veren bir yöntemdir.
ANAL KANAL İÇİNE BAKILMASI: Bu amaçla ANOSKOP, PROKTOSKOP VE REKTOSKOP ismi verilen özel aletlerin vazelinlenerek anal kanal içerisine dikkatlice itilmesi ve dışardan ışık düşürülerek barsak son kısmının gözlenmesi amaçlı teşhis yöntemidir. Özel aletlerin genişlik ve uzunlukları farklı olup, hastaya göre planlanmalıdır.
HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?
En önemli belirtileri ; ELE GELEN ŞİŞLİKLER (MEMELER) ve KANAMA olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kanama dışkılama esnasında ve sonrasında olup, parlak kırmızı renkte ve ağrısızdır. Aşırı ıkınma ile kanama artabilmekte ve püskürme tarzında olabilmektedir. Çok ileri kanamalı formları ,hastalarda ANEMİ (KANSIZLIK) sebebi olabilmektedir. AĞRI hastaların %20’sinde görülmektedir. Tromboze, ülsere, kangrene hemoroid dediğimiz şiddetli tablolarda ve dışkılama esnasında daha sık ortaya çıkmaktadır. HİPERTANSİYON kanamalı hemoroidlerde eşlik eden hastalık olma özelliğindedir.Nadiren sümüksü (mukuslu) akıntı,kaşıntı, kabızlık ishal gibi yan bulgular olabilir.

HEMOROİD SINIFLANDIRMASI NASIL YAPILIR ?
BİRİNCİ DERECE: Anal kanaldaki dişli çizginin (linea dentata) üzerinde venöz yapı artışıyla oluşurlar. Anüs dışına çıkmazlar, aşırı kabızlıkta kanama yapabilirler. Rektal tuşe ve anaskopla teşhis edilirler.
İKİNCİ DERECE: Anal kanaldaki çizginin altına doğru ilerleyen iç hemoroidler mevcuttur. Dışkılama esnasında anüs dışına çıkar, sonrasında ıkınma bitişiyle anal kanal içine dönerler.
ÜÇÜNCÜ DERECE: Bu hemoroidler büyümüşlerdir. Gözle görülürler. Anal kanal dışına çıkan hemoroid pakeleri (memeleri) elle ittirmeyi takiben geri gidebilirler.
DÖRDÜNCÜ DERECE: çok ilerlemiş hemoroid tipidir. Pakeler (memeler) sürekli dışarıda kalmakta ve kanal içerisine itilselerde geri çıkmaktadırlar.
HEMOROİD İNTERN (İÇ HEMOROİD)ç 1 VE 2. Derece hemoroidleri tanımlamaktadır.
HEMOROİD EXTERN (DIŞ HEMOROİD) 3 Ve 4. Derece hemoroidleri tanımlamaktadır.

 

33 comments

 1. Merhaba hocam yuzumde cok sayida benler var tedavi olmak istiyorum surec hakkibda bilgi.verebilirmisiniz tesekkur ederim

 2. Tuvalete ciktigimda bir sislik oluyor makatimda ve ne oldugunu bilmiyorum arastirdim basur diye cikiyor tedavi gerekirse gun icinde olabilirmi ve yeriniz nerede

 3. Hocam merhaba
  Vucudumda cok sayida benler mevcut videolarinizi izledim gercekten muhtesem bende tedavi olmak istiyorum

  • Tedavi yöntemi olarak RADYOFREKANS ile benlerin buharlaştırılması gerçekten çok ideal bir yöntem. Yardımcı olmak isteriz inşallah

 4. hocaam merhaba
  makatımda ellerime gelen ben gibi şeyler var bunlar yeni oluştu ne yapmalıyım

  • Anal bölge benleri sıklıkla Kondüloma akküminata hastalığına bağlıdır. Yayılmadan erken teşhis ve tedavi gerekiyor.

 5. hocam hemoroid bulaşıcı mi ?

 6. hocam kondilomim var ama evliyim ve bebğimde var ne yapmalıyım?

  • muayene olmalı en hızlı şekilde tedavi olmalısınız 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 arayıp detaylı bilgi almalısınız

 7. hocam 2 derece hemoroidem var lezerle ameliyatim olur mu?

  • görmek gerekir tabiki uygunsa aynı gün yapabiliriz 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 nolu hatlardan bize ulaşıp bilgi alınız

 8. hocam 4 derece hemoroidem var ve hamileyim ameliyat olmak istemyorum sizce ne yapmalıyım ?
  OP.DR.ERGUN AYGÖREN
  HAMİLELİK DÖNEMİNİ ATLATMANIZ GEREKİR.ERKEN DÖNEMLERDE AMELİYATSIZ ÇÖZÜMLER DENENEBİLİR. 0 532 152 26 75 DEN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

  • önce muayene olmalısınız hastalığınızın durumuna göre ne yapılacağına karar vermelisiniz
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 9. HOCAM HEMOROİDEM VAR 3 DERECE AMELİYATSİZ TEDAVİ VAR Mİ NE ÖNERİRİSİNİZ?
  OP DR ERGUN AYGÖREN
  3. DERECE HEMOROİDLERDE (LBL) YANİ LASTİK BANTLA BOĞMA, AMELİYATSIZ GİRİŞİM OLUP OLDUKÇA BAŞARILI SONUÇLARIMIZ OLAN BİR YÖNTEMDİR.

  • öncelikle muayene olmalısınız eğer uygunsa ameliyatsız tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 10. HOCAM HEMOROİDİM VAR VE AMELİYAT OLSAM NE ZAMANA KADAR İYİLEŞME SÜRER ÇÜNKÜ İZİNİM ÇOK AZ VAR?
  OP.DR.ERGUN AYGÖREN
  AMELİYAT TİPİNE GÖRE FARKLILIK OLUR.HASTALIĞIN TEŞHİSİ SONRASI AMELİYATSIZDA ÇÖZÜM DENENEBİLİR.

 11. hocam benim hemoroidem var ameliyat olmaya karar verdim fakat ameliyat olduktan sonra ne kadar zaman sonra iyileşebilirim ?
  OP.DR ERGUN AYGÖREN HER HEMOROİD HASTALIĞI İLLA AMELİYAT OLACAK DİYE BİR HUSUS YOK.AMELİYATSIZ YÖNTEMLERLE İYİLEŞEN %90 LIK BİR KESİM VARDIR.BUNLAR GİRİŞİMSEL TEDAVİLERDİR.AMELİYAT ÇEŞİDİNE GÖRE 3 GÜNDEN 1-2 AYA UZANAN İYİLEŞME SÜRELERİ OLABİLİR.

 12. hocam hemoroidm var ameliyat oldum ve kabız oluyorum çok tekrarlama oldu ne yapmalıyım?
  OP.DR.ERGUN AYGÖREN
  HEMOROİDLERİNİZİ TEKRAR MUAYENE ETMEKTE FAYDA VAR.BESLENME VE KABIZLIK GİDERİCİ TEDBİRLERİ GÖRÜŞMEMİZDE İLETEBİLİRİZ.

 13. HOCAM İÇ HEMOROİDEM VAR ARASIRA KANAMA YAPIYORUM AMELİYAT OLMAK İSTEMYORUM NE YAPMAM LAZIM?
  OP.DR Ergun Aygören
  Biz hemoroidlerin büyük bir kısmını opere etmeden tedavi ediyoruz .kliniğimizde muayene olup teşhis ve tedaviniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 14. MERHABA HOCAM MAKATTIMDA ŞİŞLİKLER VAR NE YAPMALIYIM ? İLAÇLA TEDAVİ EDİLEBİLİNİYORMU ?

  • merhaba buna cevap verebilmemiz için muayene gerekir 0532 152 26 75 veya 0224 2491006 nolu hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz

 15. merhaba hocam makat bölgemde yanma ve kaşıntı var .Tuvalet esnasında ise kanama oluyor ne yapmalıyım ?

  • merhaba öncelikle uzman bir cerraha muayene olmalı kanamanın sebebini ve yerini görmek gerekir kötü tuvalet alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 16. merhaba hocam tedavi sonrasında şikayetlerim hemen geçer mi ?

  • merhaba sercan bey
   şikayetlerinizi net olarak bize iletirseniz sonucu içinde kesin birşey söyleyebiliriz
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 17. merhaba hocam 7 yıldır hemoroid sorunu yaşıyorum . Memeler oluştu ne yapmalıyım ?
  op.dr ergun aygören
  hemoroidlerinizin seviyesini muayene ile belirleyebiliriz.muayene ardından gereken bir tedavi varsa bu konu hakkında bilgi verilebilir.

 18. merhaba hocam sırt bölgemde 5-6 tane lipom var . Tedavisini gerçekleştiriyor musunuz ?
  op.dr. ergun aygören
  lezyonların büyüklüğüne göre lokal anestezi ile aynı gün tüm lezyonlar temizlenebilir.05321522675 ulaşabilirsiniz.

 19. merhaba hocam hemoroid sorunu yaşıyorum ve aşırı derecede kanama oluyor . Kanama olması normal mı dır ?
  op. dr ergun aygören
  hemoroid rahatsızlığında kanama sık görülmektedir.Hastalığınızın teşhisi ve tedavisi konusunda beklememenizi öneririm.

 20. merhaba hocam hemoroid şikayetim var . Ne yapmalıyım ?
  op.dr. ergun aygören
  makat muayenesi ile hemoroidlerinizin durumu derecesi belirlenir eğer gerekli ise hangi yöntemden fayda göreceğiniz konusunda bilgilendirilirsiniz.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 21. Merhaba hocam 5 yıl once hemoroid ameliyati oldum farkli bir hastahenede tekrar olmaz bitti dediler ara ara kanamalarim oldu yaklasik son 1 aydır her tuvalette oluyor tekrar mi ameliyat olmam gerekir tesekkurler
  op.dr.ergun aygören
  muayene ile kanama sebebinin ne olduğu belirlenir.ardından tedavi gerekip gerekmeyeceği konusunda sizi bilgilendirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp'dan Hemen Yaz