Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Pilus:kıl, nidalis: yuvalama köklerinden gelir.Pilonidal hastalık, sinüs pilonidalis,kist dermoid, sakral kist gibi isimlerle de bilinir.Halkımız kıl dönmesi demektedir.Sıklıkla sakral (kuyruk sokumu) bölgesinde görülmekle birlikte aksiler (koltuk altı),inguinal (kasık) umbilikal (göbek çukuru) bölgelerde de görülmektedir.

Pilonidal Sinüs

Erkeklerde daha sık olup, 15-35 yaş arasında daha yaygın bir hastalıktır.Askerlik çağındaki erkeklerde görülme sıklığı %8,8 olarak bulunmuştur.İkinci dünya savaşında Amerikan ordusunda 79,000 asker bu hastalıktan ameliyat olmuş,ortalama yatış 44 gün olarak bulunmuştur.

Hastalıgın oluşumu embryolojik ve edinsel teoriklerle açıklanmaktadır.Ancak kılın ileri mikroskop incelemeleri ucunun matkap ucu spiral yapısında olduğunu ve battığını nemli cilt ortamında, ileriye doğru ivmelendiğini göstermektedir.Özelliği;vücudun kıllı,nemli daralan bölgelerini tercih etmesidir.Vücut ve saç kıllarının dökülmesi ile oluştuğu ifade edilebilir.Uzun zaman sessiz olabildiği gibi, bu kistler zamanla enfekte olup pilonidal abselere dönüşürler.Bu acil çözüm gerektirir.Geciken tedavilerde uzağa doğru kendiliğinden drenaj ile bir çok yeni sinüsler oluşur.Abselerde erken dönemde orta hat ve küçük deliklere en yakın drenaj(boşaltma)oerasyon öncesi çok faydalıdır.Enfeksiyon var ise opere edilmez. Öncelik enfeksiyonun tedavi edilmesidir.

Belirtileri;kuyruk sokumunda şişlik,dolgunluk,bazen ağrı,zaman zaman iltihaplanma ve yeni delikler oluşturma,toplu iğne başı kadar orta hatta delik veya delikler olması,iltihap çıkış büyük deliklerin görülmesidir. Uzun süre araç kullanılması,yolculuk yapılması,terlemesi fazla olanlarda sıklık artar.

Tedavi:

Pilonidal hastalık (kıl dönmesi) için en etkili yöntem halen cerrahidir.50 nin üzerinde operasyon şekli tanımlanmaktadır. Ben burada sadece microsinüsektomi üzerinde duracağım. Çünkü diğer yöntemlere göre açık ara önde olduğunu düşünüyorum. Modifiye bascom ameliyatı gibide isimlendirilmektedir. Op.dr Atilla KAYA tarafından uygulamaya getirilmiş, güzel bir yöntemdir.

Microsinüsektomi nasıl yapılır?

-lokal anestezi ile yapılır(ağrı acı olmaz dokunmalar hissedilir)

– kesi 0,5-3 cm olabilir (hastadaki delik sayısından dolayı)

– yapılan kesiden kıl kisti ve yumağı komple çıkarılır.

– sızıntı ve kanama kontrolu Rf ( radyo frekans) ile yapılır.

-operasyonda mercekler kullanılır.büyütme amaçlı en az doku çıkarmayı sağlar)

– iç dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir.

– cilt dikişi ise gizli ve estetik olur.(en az iz bırakma prensibine uygundur)

– analjezik  ve profilaktik antibiyotik postoperatif dönemde kullanılabilir.

Microsinüsektomi yönteminin avantajları:

-genel anestezi yoktur.

-spinal,epidural anestezi gerekmez.

-iş gücü ve gelir kaybı yaşanmaz.

-hastanede veya evde yatmayı gerektirmez.

-operasyon hazırlığı gerektirmez.

-çok kısa süren bir işlemdir.(15- 20 dakika)

-ameliyat izi yok denecek kadar azıdr.

-komplikasyon oranları diğer yöntemler ile kıyaslanmayacak kadar düşüktür.

-dren kullanılmaz.

-pansuman çoğunlukla gerekmez.

-3 gün sonra banyo yapılır.

-yara kesinlikle açık bırakılmaz.

-iyileşme çok hızlı olmaktadır.

-işlem sonrasında hastalar yürüme, oturma, araçla yolculuk yapma konforuna sahiptir.

-çok ekonomiktir.

-diğer yöntemlerde nüks (tekrarlama) oranları %7-45 arasındadır.

-microsinüsektomide %3 civarındadır.

43 comments

 1. Hocam kil donmesi ameliyati olmak istiyorum sanirim sizin yontemlerde is engeli yok. Benim de isime geri donmem lazim bursadaki subenizde tedavi olmak istiyorum yardimci olurmusunuz

  • Tabiki yardımcı olurum. On dakika içinde hastalarım yürüyerek ve gülerek normal hayata dönüş yapıyor.

 2. Hocam ara ara kuyrul sokumumda akinti oluyor ve bu akinti cok kotu kokuyor. Sizce kil donmesimidir

  • PİLONİDAL HASTALIKDA oluyor kötü kokular. Tedavide MİKROSİNÜSEKTOMİ yöntemiyle başarılı sonuçlar alıyoruz.

 3. Makat bolgemden akinti geliyor neyden kaynakli

  • Sıklıkla anal bölge absesi veya perianal fistül ile ilgili bir şey. Proktoloji deneyimli uzmanlarca muayene edilmelidir.

 4. Hocam kuyruk sokumunda apse vardi patladi kucuk bi sislik var simdi doktor antipiyotik verdi ama hic bi faydasi yok ve gün geçtikce ağrıarım daha da artıyor ameliyat gerekir mi

  • Kıl dönmesi absesi tedavisi doktor yakın takibiyle yapılmalı. MİKROSİNÜSEKTOMİ yöntemiyle bir süre sonra opere edilip tedavi süreci tamamlanmalıdır.

 5. hocam merhaba 2 senedir kıl dönmesi şikayetim var bu aralar ağrı yapmaya başladı sizi gördüm internette yardımcı olabilirmisiniz ?

  • Ense bölgesinden nevüs silinmesi radyofrekans yöntemiyle çok başarılı olur. Size yardımcı olmak isteriz.

 6. hocam kıl dönmesi ameliyatı olsam tekrar etme riski var mı ?DR ERGUN AYGÖREN …. MİKROSİNÜSEKTOMİ YÖNTEMİ İLE NÜKS ORANI % 3TÜR.BENİM İKİ YILLIK OPERE VAKALARIMDA ÇOK ŞÜKÜR NÜKS ORANIM 0.DİĞER YÖNTEMLERDE ORAN %7 İLE 45 ARASINDADIR.

 7. hocam merhaba kıl dönmesi ameliyatı olurken komplemi lokal yapıyorsunuz ?
  …..DR.ERGUN AYGÖREN……MİKROSİNÜSEKTOMİ yönteminde lokal anestezi tercih edilir.Sadece o bölgeye yapılır.Hasta yürüyerek günlük hayatına devam eder.

 8. hocam merhaba kıl dönmesi var ama apse de var 3 tane dr gittim apse boşaltmak gerekiyor dedieler ama bu ağrı çok olmaya başladı ben direk ameliyat olmak istiyorum apseyle falan uğraşmak istemiyorum
  …….DR.ERGUN AYGÖREN…..Enfekte ortamda yapılan operasyonlarda başarı oranı düşük olur.O yüzden önce abse boşaltılmalıdır.Sonrasında MİKROSİNÜSEKTOMİ ile çok daha iyi sonuç alınabilir….

 9. hocam merhaba kıl dönmesi şikayetim var ancak okulum var şuan yazın gelebilirim yaza kadar ilerler mi çok ?DR.ERGUN AYGÖREN…..YAZ beklenebilir.Ancak kıl temizliği ,sık duş ve kuru tutma konularında dikkatli olmalısınız..Muayene edersek daha net bilgi verebilirim.

 10. hocam merhaba kıl dönmesi şikayetim var erteleye erteleye biraz daha büyüdü ve tedavi olmaya karar verdim .
  Dr. Ergun Aygören….

  • ergun aygören

   Büyümesine ve ilerlemesine fırsat vermeyin. biran önce mikrosinüsektomi yöntemiyle tedaviyi tercih edin.Dr.Ergun Aygören

 11. hocam merhaba üni öğrencisiyim 1 senedir kıl dönmem var ama 2 hafta önce apse oldu hastanede apse boşalttırdım şimdi rahatım biraz daha ama yazın sizin yöntlemle ameliyat olmak istiyorum o zmana kadar ilerler mi çok?

  • Absenin boşaltılması iyi olmuş. Mikrosinüsektomi çok kısa süreli bir işlem olup eğitimi engellemez. On dakika sürer. Lokal anestezi ile yapılır. Hastalar işlemden sonra yürüyerek ve gülerek hayata devam ederler.

 12. ergun aygören

  Biran önce tedaviye gelmelisiniz.İlerleme kesi büyüklüğünüde arttırabilir.Dr.Ergun Aygören

 13. hocam iyi günler 2 gün önce bi akıntım oldu makat bölgesinde internetten baktım kıl dönmesi olabilirmiş muayene gelmek isitiyorum ücreti nedir.

 14. hocam önceden kıl dönmesi ameliyatı oldum aynı şikayetler tekrar başladı muayene olmaya gelmek istiyorum ama ücret ne kadar alıyorsunuz?

 15. hocam kıl dönmesi var bende ameliyat oldum şimdi hapsa oldu ne yapmam lazım?
  OP.DR.ERGUN AYGÖREN YENİ ABSE OLUŞUMUNDA CERRAHİ DRENAJ YAPILMALI,TEDAVİ EDİLMELİ,ABSE İYİLEŞMESİNİ TAKİBEN YENİDEN KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ PLANLANMALIDIR.

 16. Hocam nasılsınız

 17. merhaba hocam kil dönmesi şikayetim var . Apse de oluştu apsenin geçmesini mi beklemeliyim tedavi için ?

  • merhaba kıl dönmesi ameliyatı özelliklede mikrosinüsektomi yöntemi için önce apsenin toparlaması gerek apse boşaltıldıktan 1,5 ay sonrasında tedavi planlanabilir

 18. Hocam merhaba 3 yıl once kil dönmesinden açık ameliyat oldum. Soğuk havalarda ağrı oluyor.Soğukla alakali olabilirmi ?

  • farklı bir şikayetiniz varmı bunu görmek gerek soğukta ağrıyan kıl dönmesi değildir muhtemelen
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 19. merhaba hocam kıl dönmesi tedavisi sonrası günlük yaşama geri dönebiliyor muyuz ?

  • merhaba mikrosinüsektomi sonrası aynı gün günlük yaşantınıza dönebilirsiniz kabul edilebilir düzeyde bir ağrınız olur ancak bu sizi günlük işlerinizi yapmaktan alıkoymaz detaylı bilgi için whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz
   0532 152 26 75 veya 0224 2491006

 20. Merhaba 4 kere kıl dönmesi ameliyatı oldum sanırım tekrar olucam içerisinde kıl kalıyor olabilir mi bundan dolayı mı tekrarlıyor
  op. dr. ergun aygören
  böyle birşey söylemek doğru olmaz operasyonu gerçekleştiren hekin kistin tamamını alıyordur.belki oluşumuna sebep olan faktörler ortadan kaldırılmıyor olabilir.

 21. iyi günler hocam makat bölgemin üstünde ağrı ve küçük delikler var kıl dönmesi mı dır ?
  op.dr ergun aygören
  kuyruk sokumu kısmında delikler kıl dönmesini,ağrı ise kıl dönmesi absesini aklımıza getirir. eğer ki abse varsa ve hastalığınız kıl dönmesi ise önce abse drenajı ya da antibiyotik ile kurutma(absenin durumuna göre) ardından tedavi girişimi planlanır
  05321522675 ulaşabilirsiniz.

 22. Daha önce 2 kez ameliyat oldum. Görüntüsü çok rahatsız ediyor ve yğne tekrar etti. Oyuk oluştu bu kez. Mikrosinusektomi olur mu yine de?ne kadra yapılır
  op. dr ergun aygören
  mikrosinüsektomiye uygun olup olmadığınız muayene ile anlaşılır kistin büyüklüğü önemlidir.05321522675 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 23. Kuyruk sokumumdadelik var.illa kıl dönmesimidir? Akıntıve kötü yok.
  op.dr. ergun aygören
  kıl dönmesi olabilir.yapılacak muayene ardından kesin bir şey söylenmesi daha doğrudur.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 24. Hocam merhaba 15 gün once trafik kazası gecirdim. Rontgen cektiler birsey yoktu. 2 gun oncede kuyruk sokumumda agri ve bi sıcaklık oluştu. Tekrar doktora gittigimde kıl dönmesi oldugunu soylediler. Ilaç ve krem verip gonderdiler. Simdi de o ilaclar orada apse olusturdu. Akinti var duramiyorum ne yapmalıyim
  op.dr.ergun aygören
  kıl dönmesi hastalığı zaman zaman abseleşebilir.önce abse için gerek antibiiyotik gerekse abse drenajı yapılır ardından kıl dönmesi hastalığı için tedavi planlanır.muayene etmemiz gerekir.

 25. Hocam kıl dönmesi ameliyatında dinlenme süresi ne kadar olur tahminen
  op.dr.ergun aygören
  kistin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. genelde yatış ve istirahat gerekmez.

 26. Hocam iyi günler 38 yaşındayım bundan yaklaşık 14 yıl önce flap yöntemiyle ameliyat oldum şimdi aynı yerde kızarıklık ve ağrı var. mikrosinusektomi yi araştırdım bu yönteme uyuyorsam tedavi olmak istiyorum sigortam var . yardımcı olur musunuz
  op.dr.ergun aygören
  muayene için gelirseniz yardımcı olabiliriz. 05321522675 ulaşabilirsiniz.

 27. Hocam merhaba kıl dönmesi apsesi için hangi ilaç yada kremi önerirsiniz.
  op.dr.ergun aygören
  absenin durumuna göre değişir bazen antibiyotik yerine abse drenajı önerilebilir.

 28. Doktor bey apse boşaltıldıktan sonra kanama akıntı gibi şeyler oluyor mu
  op.dr.ergun aygören
  hangi bölgeden abse boşaltımı için sormuştunuz?05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 29. Hocam kasık bölgesindeki kıl dönmesine nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz
  op.dr.ergun aygören
  muayene ardından karar verilir.05321522675 bilgi alabilirsiniz.

 30. Merhaba hocam 6 sene önce kıl dönmesi ameliyatı geçirdim . Şuan da ağrım var ama şişlik veya görünür de bir şey kıl dönmesi tekrarlamış olabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp'dan Hemen Yaz